Zeytinyağı Nedir, Nasıl Saklanır?

ezine zeytin yaginin faydalari

Genellikle Akdenizde sıklıkla yetişen zeytinler, hasat zamanlarında kontinü sistemi adı verilen yöntemle zeytinyağı olarak sıkılıp sofralara gelir.

Zeytinyağı

Ezine peyniri kadar bilinmesi gereken ve bir o kadar da lezzetli zeytinyağından bahsedeceğiz şimdi de. Zeytinyağı adından da anlaşılacağı üzere, zeytinden elde edilen ve sarımsı yeşilimsi bir yağ türüdür. Salatalarda ve yemeklerde de kullanılabilen zeytinyağı son derece sağlıklıdır. Genellikle Akdenizde sıklıkla yetişen zeytinler, hasat zamanlarında kontinü sistemi adı verilen yöntemle zeytinler sıkılıp sofralarımıza gelmektedir.

Zeytinyağının Faydaları ve Çeşitleri Nelerdir?

Yağ denince akla genelde Omega-3 vitamini gelmektedir ve çocuklar için de sıkça tercih edilen, önemli bir vitamindir. Zeytinyağı da bu açıdan ve A, E vitaminleri açısından oldukça zengindir.

Saç dökülmelerini de engellemektedir ham maddelerinde zeytinyağı bulunan kozmetik ürün sayısı oldukça fazladır. Ayrıca zeytinyağının besinlere de oldukça faydası vardır mesela siyah zeytini fazla aldıysanız yiyeceğiniz miktarı aldıktan sonra kalanının bozulmaması için zeytinyağı ile saklayabilirsiniz.

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağının naturel, rafine, riviera ve çeşnili gibi çeşitleri bulunmaktadır. Damak tadınıza göre birçok zeytinyağı seçeneği Ezinede sizleri bekliyor!

Natural Zeytinyağı, zeytinin hiç bir kimyasal maddeye maruz bırakılmadan direkt olarak sıkılmasından elde edilmektedir.

Riviera Zeytinyağı için daldan düşmüş zeytinler kullanılır. Toplanan zeytinler ezilir ve kırılır ardından sızma zeytinyağı ile karıştırılır. Piyasadaki en değerli yağ olmasına karşılık fiyatı yüksek bir üründür.

Rafine Zeytinyağı, zeytinin yapısını bozmadan gerçekleştirilen işlemler sonucu elde edilen zeytinyağı türüdür.

Çeşnili Zeytinyağı, zeytin ile çeşitli baharatların, belirli bitkilerin, farklı meyve ve sebzelerin birlikte sıkılması ile elde edilen ürüne denir.

Zeytinyağı Neden Acı Olur?

Zeytinyağı iyi korunduğunda ve bozulduğunda acı olmaktadır. Korunması ve bozulmasının acılığını birbirinden ayırt etmek için yöntemler vardır. Öncelikle tadına bakmalısınız bir çay kaşığı kadar yeterli olacaktır. Mesela eğer ki acı olmasının sebebi oksitlenmesi yani bozulmasıyla boğazınızda rahatsız eden bir tat bırakacaktır.Eğer iyi korunduğu için acı ise boğazınızı güzel yakacaktır hatta iyi korunmuş bir zeytinyağı boğazı öyle çok yakar ki tadına baktığınızda öksürmenize sebep olabilir.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Öncelikle ışık görmemesi gerekmektedir. Şişelerin koyu renk olması da işe yarayabilir ancak doğrudan güneş ışığı görmesi bozulmasına sebep olabilir. Hava ile temas etmemelidir.

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/zeytinyagi-2/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.