Zeytinyağı Neden Acıdır?

zeytinyagi fiyati 624x416 1

Doğal sızma zeytinyağında zeytinin işlenmesine bağlı olarak ve zeytin aromasına bağlı olarak acı tat oluşur ve bu zeytinyağı ile ilgili olumlu özelliklerdendir.

Zeytinyağı Nedir?

Türkiyenin önemli ihraç ürünlerinden biri olan zeytinyağı; Ege, Akdeniz ve Marmara
bölgesinin kıyı kesimlerinde üretilir.Zeytinyağı farklı aromatik tadı ve sağlığa olan yararları
sayesinde Türk ve dünya mutfağında önemli bir yere sahiptir. Türkiyede
salataların ve yemeklerin vazgeçilmez malzemesi olan zeytinyağı nasıl üretilir?

Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Ekim ayının sonunda zeytinlerin hasatına başlanır ve şubat ayının sonuna doğru hasat zamanı biter. Hasatta toplanan zeytinler öncelikle dal ,taş ve yaprak gibi maddelerden arındırılır sonrasında yıkanır.Yıkanan zeytinler çekirdeği ile birlikte kırılıp ezilir ve hamur haline getirilir bu sayede yağı daha verimli çıkartılır.Son olarak ise pamuk filtreler ile süzülür ezilip hamur haline geldiğinde karışan tortulardan arınır ve zeytinyağı raflarındaki yerini alır.

Zeytinyağı Neden Acıdır?

Taze sıkım bir zeytinyağında özellikle doğal sızma zeytinyağında hem zeytinin işlenmesine bağlı olarak hem de zeytin meyvesinin aromasına bağlı olarak acı bir tat oluşur ve bu zeytinyağı ile ilgili olumlu özelliklerdendir. Zeytinyağının acı olmasının bir diğer sebebi ise içerisindeki fenol miktarıdır .Fenol, bitkilerde doğal olarak bulunan çeşitli kimyasal bileşikleri tanımlamak için kullanılıyor.

Yüksek asitlik seviyesine sahip olan ve antioksidan özellikleriyle öne çıkan bu doğal maddeler, meyve ve sebzelerin tadı başta olmak üzere pek çok karakteristik özelliğini belirliyor. Fenolik bileşikler; antioksidan özellikleri sayesinde, serbest radikalleri yakalayarak oksidatif stresle ilişkili kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve nörodejeneratif bozukluklardan korumaya yardımcı olur.

Ayrıca zeytinyağının fenol içermesi daha uzun süre saklanmasını sağlamaktadır.
Bazen zeytinyağının acı olması içerdiği asit miktarına bağlanır ancak asit ile acı olmasının alakası yoktur hatta asit oranının yükselmesi zeytinyağının kalitesini düşüren bir unsurdur. Sızma zeytinyağının ideal asit oranı %0.8dir.

Zeytinyağının Acı Olması İyi Midir?

Zeytinyağının acı olmasını 2 sebebe bağlayabiliriz bunlardan biri bozulması diğeri ise korunmasıdır.

Öncelikle korunmasından kaynaklanan acı tat zeytinin aromasından dolayı gayet normaldir ve zeytinyağı severler damak zevklerine göre acı oranını bulabilirler.Öksürtecek kadar keskin olan bu tat zeytinyağının hakikiliğini temsil eder.

Acı olmasındaki diğer sebep ise oksitlenmesine bağlanır. Havayla temas ettiğinde ekşimeye başlayan zeytinyağının bozulduğunu anlamanın en kolay yolu ise kokusudur.Havayla temasına ek olarak ışıkla temas eden zeytinyağı da aynı tepkiyi verecektir. Eğer zeytinyağının bozulup bozulmadığından emin değilseniz bir çay kaşığı zeytinyağının tadına bakmalısınız boğazınızda hoş olmayan bir acılık bırakıyorsa zeytinyağı oksitlenmiştir.

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Yapılması gereken çok şey yoktur ancak yapılmaması halinde zeytinyağı bozulabilir. Zeytinyağının bozulmaması ve oksitlenmemesi için karanlık ışık almayan yerde veya koyu renkli şişelerde saklanması buna artı olarak da havayla temas halinde bırakılmaması gerekmektedir.

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/zeytinyagi-neden-acidir/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.