Yöresel lezzet gerçek Ezine peyniri nedir?

yoresel lezzet gercek ezine peyniri nedirJPG 624x416 1

Peynirin diğer peynirlerden en önemli farkı mevsime göre üretilmesidir.Ezine Peyniri için sütler Mart ve temmuz aylarında toplanarak üretim yapmaktadır.

Yöresel lezzet gerçek Ezine peyniri nedir?

Yöresel tatlar sofraların vazgeçilmezidir. Zeytin ve peynir olmadan bir kahvaltı düşünülemez. Dünyanın her yerinde çeşitli peynirler kullanılmaktadır. Hele bunların içinde biri vardır ki lezzetine diyecek yoktur.

Kaz Dağlarından Gelen Lezzet : En iyi Ezine Peyniri

Kaz dağlarının eteklerinde otlanan hayvanların sütünden doğal olarak elde edilmektedir. Ülkemizde Çanakkale bölgesinin Ezine ilçesi başta olmak üzere farklı ilçelerinde üretilmektedir. Birçok kişi yöresel tatlar ararken gerçek olmasına dikkat etmektedir. Ezine peynirinin en lezzetli olanı ve tercih edileni koyun Ezine peyniridir.

Oldukça iddialı olan bu peynire talep çok fazladır. Peynirin diğer peynirlerden en önemli farkı mevsime göre üretilmesidir. Peynire lezzeti veren hayvanların yemiş olduğu kaliteli süt yemleridir. Hayvanların yediği doğal yemler süte etki etmektedir. Bu da peynire farklı bir hoş koku katmaktadır.

Peynir için sütler Mart ve temmuz aylarında toplanarak üretim yapmaktadır. Bu peynir yöresel olarak üretildiği için hiçbir katkı maddesini kabul etmemektedir. Yörede bulunan kekik, Mercanköşk, adaçayı, nane sütün kalitesini arttırmaktadır. Piyasada Ezine peyniri diye binlerce peynir satılmaktadır. Lakin ambalajın üzerinde yazan her Ezine peyniri katkısız değildir. Bu yüzden bilindik firmalardan alınması gerekmektedir.

Peynir ambalajının üzerinde mutlaka EPD logosu bulunmalıdır. Türkiye’nin Çanakkale bölgesi hariç hiçbir noktasında Ezine peyniri üretilmemektedir. Bu yüzden Çanakkale bölgesi yöresel tatlar açısından çok zengindir. Ezine peynirinin fiyatı fabrika salış noktalarına göre değişmektedir.

Ezine peynirinin hası hafif ekşimsi, bıçağa çok az yapışan, orta sertliktedir. Eğer peynir sert ve dağılırlar keçi sütünün çok olmasından dolayıdır. Peyniri almadan bu hususlara mutlaka dikkat edilmelidir. Bu eşsiz lezzet herkesin sofrasında olmalıdır. Günümüzde birçok ürün katkı maddeli üretilmemektedir. El emeği göz nuru yöresel lezzetler bulmak zordur. O yüzden bu lezzetleri korumalıyız.

Peynir nasıl yapılır?

Peynirin yapımında ilk aşaması olarak koyun, inek ve keçi sütünün sağılıp kaynatılmalıdır. Daha sonra kaynayan sütün usulüne göre mayalanmalıdır. Mayalanmaya başlayan peynir altı suyunun ayrılması için kesirlere ayrılması gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra peynir deniz tuzu ile salamuralarda bir süre bekletilmektedir. Salamura peynirler kalıplar halinde tenekelere dizilerek 8 ay boyunca saklanmaktadır.

Peynirlerin 8 aylık süre içinde belirli bir sıcaklıkta korunması gerekmektedir. Bizler lezzetinin bu şekilde oluştuğunu tarif etsek de bu işin ustası bunu en iyi şekilde yapmaktadır. Belli aylarda toplanan sütler ustalıkla işlenerek sofralarımıza gelmektedir. Ezine peyniri piyasada tam yağlı beyaz peynir olarak bilinmektedir. Yapımı büyük emek gerektiren bu peynir türk patent enstitüsü tarafından koruma altına alınmıştır.

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/yoresel-lezzet-gercek-ezine-peyniri-nedir/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.