Tereyağ Nedir? Özellikleri ve Faydaları

ezine tereyagi 624x511 1

Tereyağlarının lezzetlerinin ve kalitelerinin önemi büyüktür. Ülkemizde ki en iyi tereyağları ise peyniri ile ünlü olan Ezine bölgesinde bulunmaktadır.

Tereyağ Nedir?

Tereyağ Türk mutfağının en önemli bileşenlerinden birisi olmaktadır. Bu Yemeklerin daha lezzetli olmasının sağlamanın yanında kahvaltı sofralarımızı da şenlendirmektedir. Bu sebeple kullanılan tereyağlarının lezzetlerinin ve kalitelerinin önemi büyüktür. Ülkemizde ki en iyi tereyağları ise peyniri ile ünlü olan Ezine bölgesinde bulunmaktadır.

Ezine Tereyağının Özellikleri

Hayvansal gıda maddelerinden birisi olan tereyağının ham maddesi süt yağı olmaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sütlerinden elde edilen tereyağı, hem gıda hem de kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

%82 oranında süt yağı içeren Ezine tereyağ içerisinde ayrıca mineraller, su, süt şekeri, vitaminler aromalar, protein ve kolesterin bulunmaktadır. Kısa ve doymamış yağ bağlarından oluşması sebebiyle fiziksel olarak sert olmaktadır.

100 gramı 740 kalori olan tereyağ, Ezine bölgesinde ki hayvanlar gibi yeşil bitkilerle beslenmesi durumunda sarıya yakın tonlarda olmaktadır. Ancak suni yem ile beslenen hayvanların sütlerinden elde edilen tereyağları beyaz tonlarında olmaktadır.

Kaz Dağlarının doğal bitki örtüsü ile beslenen koyun, keçi ve inek sütlerinden elde edilen Ezine tereyağ lezzet ve tat olarak farkını ortaya koymaktadır. Modern ve gıda hijyen kurallarına uygun olarak üretilen Ezine tereyağlarının üretimlerinde farklı teknikler kullanılmaktadır.

Yayık ayranından imal edilen tereyağları aynı zamanda tuzlu tereyağ olarak bilinmektedir ve ekşimsi bir tada sahip olmaktadır. Aynı zamanda bu tereyağlarının diğerlerine oranla daha ağır bir kokusu bulunmaktadır. Yayık ayranından elde edilen tereyağının içerisinde eklenen tuzun görevi ise yağı korumaktır. Ayrıca bu yağlar Türk mutfağında kahvaltılık yerine yemekleri lezzetlendirmek için kullanılmaktadır.

Süt kremasından elde edilen tereyağ ise sütün yağlı kısmından elde edilen kremanın düzenli ve hızlı bir şekilde çırpılması ile elde edilmektedir. Bu işlem sırasında çırpma işleminin daha uzun sürdürülebilmesi için düzenli aralıklar ile su veya süt ile seyreltilmesi de yer almaktadır.

+7 derecede katı formda olan tereyağ, oda sıcaklığında yarı katı bir form kazanmaktadır. İçerisinde az miktarda süt bulunması sebebiyle de soğuk ortamlarda saklanması gerekmektedir. tereyağının içerisinde bulunan sütün ve suyun giderilmesi ile elde edilen sade yağ ise ghee adıyla da bilinmektedir. Bu yağda ise herhangi bir süt kalıntısı bulunmadığından oda sıcaklığında saklanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Tereyağ içerisinde yüksek miktarda A, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır: Bunların yanında krom, magnezyum, çinko, selenyum ve bakır gibi mineraller de bulunmaktadır.

Tereyağını oluşturan kısa bağlı yağlar ise sağlık açısından önemli olmaktadır. Tereyağının içerisinde bulunan vitamin, mineral ve yağ asitlerinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/tereyag-nedir-ozellikleri-ve-faydalari/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.