Ezine Yöresinden Zeytinyağı

Sızma Zeytinyağı faydaları

Zeytinyağı denildiğinde akla ilk gelen yerlerin başında Kazdağları ve Edremit Körfezi gelmektedir. Eşine az rastlanır bir coğrafyada yetişen zeytinlerin özenle işlenmesinin ardından elde edilen zeytinyağları sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünyada adından bahsettirmeyi başarmaktadır. Sahip olduğu aroması, rengi, doygunluğu ve rengi ile tescilli coğrafi işaret alan ürünlerden birisi olma özelliğini de hak etmektedir.

Zeytinyağının Özellikleri

Zeytinyağı hem ülkemizde hem de dünyada birçok coğrafyada üretilmesine rağmen en iyi zeytinyağını belirleyen bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler genel olarak duyusal ve kimyasal olarak ikiye ayrılmaktadır. Zeytinyağlarının sahip olduğu duyusal özellikler onların damak tadımıza uygun olup olmadığını belirleyen ilk etmen olmaktadır.

Edremit bölgesinde ki zeytinyağlarının bu kadar özel olmasını sağlayan etmenlerin başında ise belirlenmiş olan bölgenin toprak yapısı, iklimi ve coğrafi özellikleri olmaktadır. Bu coğrafyanın kendine özgü yapısı özellikle söz konusu zeytinyağı olduğunda kendisini belli etmektedir.

Bu bölgenizi Kazdağları ve Madra Dağları tarafından çevrili olması zeytin ağaçlarına zarar verecek rüzgarlara karşı koruma sağlarken, Kuzey Ege Denizinden gelen nemli ve iyotlu rüzgarları ise bölgede tutmaktadır. Ege’den gelen bu rüzgarların taşıdıkları iyotun zeytinyağları üzerinde muazzam bir etkisi bulunmaktadır.

Bunun yanında bölgenin bitki yapısı sayesinde her zaman zeytin ağaçlarının nemli kalması ve ihtiyaçları olan suyu temin etmelerini sağlamaktadır. Bu sebeple de bölgede bulunan zeytin ağaçları kuraklıktan zarar görmemektedir.

Bölgede üretilen zeytinyağlarını diğer zeytin yağlarından ayıran kimyasal özelliklerinin başında ise D7-Stigmastenol, D7-Avenasterol, D5, 24-Stigmastadienol, D5-Avenosterol, 14-18 karbon maddeleri gelmektedir. Bu maddeler bölgede yetişen zeytinyağı diğer zeytin yağlarından önemli bir farkla ayırmaktadır.

Bunların yanında bölgenin zeytinyağlarının duyusal olarak da birçok farklılığı bulunmaktadır. Bu farklılıklarının başında ise zeytinyağında genizden hissedilen meyvemsilik hisleridir. Bu meyvemsimlik tatlarının içerisinde golden elma, çağla, çiçekler, vanilya çimen, yeşil meyvemsi, muz kabuğu, taze ceviz, enginar, domates olgun meyvemsi ve yeşil tatları bulunmaktadır. Her zeytinyağında bu tatlardan en az biri bulunmaktadır.

Zeytinyağı özelliklerinin içerisinde ki bir başka ayrıştırıcı nokta kinestetik özellikleri olmaktadır. Tadım sırasında genellikle su gibi hissedilmek ile birlikte tat reseptörlerini de uyarmaktadır. Bölgenin zeytinyağlarının sahip olduğu bu özellik ise en ayırt edici özelliği olmaktadır.

Bölgenin zeytinyağlarında önemli olan bir diğer nokta ise olgun meyvelerden elde edilmesinde dolayı düşük şiddetli tatlılık içermesidir. Bu tat hoşa giden bir tat olmaktadır. Yakıcılığı ise orta şiddette olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.