Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Ezine Peyniri Özellikleri Nelerdir?

Ezine peyniri hem yöresel hem de kültürel bir peynir çeşidi olmasıyla diğer peynirlerden ayrı bir yere sahiptir. Dünya üzerinde gravyer, gouda, permesan, ricotta gibi peynirler sadece tek bir bölgenin sütünden mayalanıp peynir haline dönüşür. Ezine koyun peyniri de aynı bu bahsi geçen peynirler gibi özel ve yöresel bir üründür. Ezine peyniri Tahirova, Sakız, Dağlıç ırkına ait koyunların sütünden yapılır. Ezine inek peyniri Holstein türü kültür ineklerinden Ezine keçi peyniri ise Karateci adlı keçi ırkının sütünden elde edilir. Görüldüğü üzere her çeşit Ezine peyniri tek bir ırka ait ineklerin, koyunların ve keçilerin sütünden elde edilir.

Ezine peyniri hafif açık sarıya çalan beyaz renkli bir peynirdir. Kıvamı genelde orta sert olup yumuşak olanları da mevcuttur. Genellikle Ezine koyun peyniri inek ve keçi peynirine göre biraz daha yumuşaktır. Ezine peynirinin üretimine Mart ayında başlanır ve Ağustos ayına kadar üretim devam eder. Çünkü Ezine peynirine katılan sütün en verimli zamanı bu aylar arasındadır. Ezine peynirinin içerisinde deniz tuzu bulunur. Deniz tuzu Ezine peynirinin hem az tuzlu olmasını hem de erimesini ve dağılmasını engeller. Ezine peynirinin içerisinde deniz tuzunun saldığı peynir altı suyu ve şirden mayası bulunmaktadır.

Dünyaca Ünlü Ezine Peynirinin Sırrı Nedir?

Ezine peynirinin sırrı Ezine bölgesinde yer alan endemik bitki türleri kara nane ve kekik ile otlayan keçi, koyun ve ineklerin sütünden imal edilmesidir. Ezine peyniri satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus EPG logosunun olmasıdır. Eğer bu logo peynirin üzerinde yoksa bu peynir gerçek Ezine peyniri değildir.
Ezine peynirinin özellikleri arasında sütünün bol yağlı olması yer almaktadır. Ezine peynirine katılan sütlerin pH değeri 6.40 ve 6.70 arasında değişmektedir. Bunun altında bir değerde süt kesinlikle Ezine peynirinde kullanılmaz. Ayrıca Ezine peynirinin özellikleri deyince yağ oranının yüksek olması akla gelir. Ezine peynirini bu kadar lezzetli olmasının nedenlerinden biri de bol yağlı olması, iyi bir tuz dengesine sahip olması ve tek bir bölgeye ait sütlerden imal edilmesidir.

Ezine Peynirinin Üretim Alanları Nerelerdir?

Ezine peynirinin üretim alanları kendi adıyla münhasır olan Çanakkale Ezine bölgesi başta olmak üzere Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinin tamamıdır. Ayrıca Çan ilçesine bağlı Etili, Şerbetli, Alatliburun, Alibeyköy, Küçüklü, Söğütlalan gibi beldelerde de Ezine peyniri üretimi yapılmaktadır. Bunun haricinde Merkez ilçesinde yer alan Karacaören, Kurşunlu, Şerbetli ve Kirazlı köylerinde de Ezine Peyniri imal edilmektedir.

Ezine Peyniri Kalite Standartları Nasıldır?

Ezine peyniri 2006 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi İşaretli ürünler sınıfına girmiştir. Burada belirtilen hususlara göre sadece Kuzeybatı Kaz Dağları bölgesinde yer alan Ezine, Bayramiç, Ayvacık ve Çan ilçelerinde bulunan bitkiler ile otlatılan hayvanların sütünden yapılan peynirler Ezine peyniri adı altında satılabilir.
Ezine peynirinin muhafaza şartları da oldukça önemlidir. Ezine peyniri teneke kutularda olgunlaştırılır ve 2 ile 4 derece arası soğuk depolarda bekletilir. Burada 7 ile 12 ay arası bekleyen Ezine peyniri satışa hazırdır. Eğer ezine peynirini açık alıyorsanız dikkatli bir şekilde salamura yapıp tüketebilirsiniz. Kaliteli markalar ile satışa sunulan Ezine peyniri satın alırken güvenli paketleme sistemine uygun, buz aküleri ve uzay poşeti ile gönderilen ürünler tercih edilmelidir. Gerçek Ezine peyniri kalitesi, kıvamı ve aroması ile diğer peynirlerden ayrılan bir peynirdir. Sütün pH değerini değiştirmek için içerisinde peynir kültürü, sitrik asit bulunan Ezine peyniri kesinlikler tercih edilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.