Ezine peyniri lezzetinin sırrı

Ezine Koyun Peyniri 1Kg

Ezine peyniri Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmektedir. Türk patent enstitüsü tarafından koruma atına alınmış lezzet harikalarından biridir.

Ezine Peyniri Lezzeti Sırrı

Kahvaltıların vazgeçilmezi Ezine peyniri Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmektedir. Türk patent enstitüsü tarafından koruma atına alınmış lezzet harikalarından biridir. Peynirin eşsiz aroması ile damakta farklı bir tat bırakmaktadır.

Ezine peyniri koyun sütünden elde edildiği için birçok kişi önyargı yaklaşmaktadır. Koyun sütü farklı bir kokuya sahip olduğu için peynirin de koktuğu düşünülmektedir. Bu önyargı peyniri yedikten sonra geçmektedir.

Lezzetli olan bu peynir çeşitli firmalar tarafından farklı isimler ile satışa sunulmaktadır. Peynirlerin tatları aynı olsa da kıvamları, yoğunlukları farklılık göstermektedir. Peynirin diğer peynirlerden farkı sadece Ezine bölgesinde yetişen hayvanların sütünden elde edilmesidir. Tam yağlı bir peynir olmasından dolayı sofraların vazgeçilmezler arasında yer almaktadır.

Gerçek Ezine peyniri nasıl ayırt edilir

Damakta aynı bir tat bırakan bu peynirin yapım aşamasında hiçbir katkı maddesi içermemesi gerekmektedir. Sadece Kaz Dağının eteklerinde serbest dolaşan hayvanların sütünden elde edilmelidir.

Peynir almadan mutlaka Ezine peynirci derneğinin logosunun olup olmadığına bakmalısınız. Bu logo ürünün hakiki olduğu göstermektedir. Peynir üretilirken şirden mayası üretici firma tarafından mutlaka konulmalıdır. Peynir ve yağ gibi ürünlerin hijyenik bir bölgede üretilmesi şarttır. Sağlık açısından son derece önemlidir.

Peynir için kullanılan sütün zararlı organizmalardan arındırılması için pastörize edilmelidir. Bu gibi özel yiyeceklerin coğrafi işaret tescili; ürünün kaynağı için şarttır. Bu peynir sadece koyun sütünden değil keçi ve inek sütünden de elde edilmektedir. Lezzet harikası olan bu ürün Peynir ustaları tarafından titizlikle yapılmaktadır. Çanakkale bu peynirden dolay dünyaya ün salmıştır.

Ezine peynirinin faydaları

Peynirin içinde bulunan protein, kalsiyum, fosfor organlar için şifa kaynağıdır. Keçi Ezine peynirinin koyun ve inek Ezine peynirine göre faydalı olduğu bilinmektedir. Yemekten sonra yenen peynirin diş minesine iyi geldiği hekimler tarafından ifade edilmektedir. Lezzetli olan bu peynir Ph değerini dengeleyerek plak oluşumunu engellemektedir.

Yaşlı insanların kemikleri zamanla sağlamlığını yitirmektedir. Doktorlar bu problemin çözümünü günlük Peynir tüketimi ile düzeleceğini öne sürmektedir. Kemik ve dişlerinizin sağlam ve güçlü olması için mutlaka peynir tüketmelisiniz.

Günümüzde her şeyin doğal olanı tercih edilmektedir. Hele ki bulunmuş olduğumuz pandemi sürecinde doğal ürünler tüketmek çok önemlidir. Süt, peynir ve yoğurtta bilindik markaları satın almalıyız. Doğal Ezine peyniri vitamin açısından çok değerlidir. Her yerden istediğiniz et ve süt ürünlerini alabilirsiniz. Lakin sizlere şifa ve fayda verecek ürünleri almalısınız.

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/ezine-peyniri-lezzetinin-sirri/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.