Ezine Peyniri, Bizim için Faydaları Neler

ezine peyniri ozellikleri 624x416 1

İnek, koyun ve keçi sütünden yapılan Ezine peyniri türü oldukça lezzetlidir. Kaz dağlarında beslenen hayvanların sütü peynirin aromalı olmasının sebebidir.

Ezine Peyniri

Ezine peyniri, tam yağlı bir beyaz peynir türüdür. Türkiyede oldukça sık tüketilen bu peynir, ismini Çanakkale ilinin Ezine ilçesinden almaktadır. %10 inek, %50 koyun ve geri kalanının keçi sütünden yapıldığı bu peynir türü oldukça lezzetlidir. Kaz dağlarının otlarıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerin sütü peynirin aromalı olmasının sebebidir. Sadece Ezine bölgesine özgü olan  bu peynir başka illerimizde de üretilmektedir ancak orijinali Kaz Dağlarının otlarıyla beslenen hayvanların sütünden yapılmaktadır.

Ezine Peynirinin faydaları nelerdir?

Süt ürünleri denince akla genellikle D vitamini gelmektedir. Ezine peyniri de bir süt ürünü olarak bu vitamin bakımından ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Protein kaynağı olan bu besin zeka gelişiminde oldukça büyük bir rol oynar. Bağışıklık sistemine de faydası olan Ezine Peyniri, kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur ve kemik-diş sağlığı için birebirdir. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız uyumadan biraz zaman önce Ezine peyniri yerseniz uykuya dalma sürecinin hızlanacaktır. Keçi peyniri koyun peynirine göre daha az yağlıdır, koyun peyniri ağızda kolayca dağılır; bu yüzden tercih edeceğiniz zaman bu tarz kısımları da dikkate alabilirsiniz.

Ezine peyniri hakkında bilinmeyenler nelerdir?

Ezine peyniri hem yağlı hem de aromatik otlar ile iyi beslenen hayvanların sütlerinden elde edildiği için tadı oldukça güzeldir. Çeşit çeşit hamur işlerinde ve birçok yemekte kullanılabilen ve aynı zamanda Türk Patent Enstitüsü tarafından da korunan bu meşhur lezzetli peynirimizin  dilimi 30 kaloridir. Böylelikle de bu denli sağlıklı bir ürün tüketirken fazla kalori almamış olursunuz. Gerçek Ezine peynirini yemek istiyorsanız paketin üzerinde EPD logosu olup olmadığına bakabilirsiniz (Ezine Peynirciler Derneği). Aynı şekilde paketin üzerinde Tescilli Coğrafi İşaret logosu olması da peynirin gerçek Ezine beyaz peyniri olduğunu kanıtlar. EPD yani Ezine Peynirciler Derneğinin internet sitesine girdiğiniz zaman da hangi mandıralarda gerçek Ezine peyniri üretildiği hakkında bilgi verilmektedir.

Ezine Peyniri Nasıl Saklanmalıdır?

Ezine beyaz peyniri ışık görmeyen ve serin ortamda saklanmalıdır. 3-5 derece arası saklanması için uygundur. Streç filmle değil de buzdolabı poşeti gibi içerisinde hava alabileceği bir şeyde saklanması daha doğru olur ancak peynirler aromayı emdiğinden ağır aromalı besinlerle yan yana saklanmamalıdır

Bu yazı ilk defa https://blog.ezinedengelsin.com/ezine-peyniri-bizim-icin-faydalari-neler/ sitesinde yayımlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.