Ezine Keçi Peyniri Fiyatları

Gerçek Ezine Keçi Peyniri

Türk mutfağı, peynir çeşitleri de dahil olmak üzere birçok eşsiz lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Türk mutfak kültürünün çoğu lezzetinde ve kahvaltı sofralarında peynir başrolü oynar. Ezine Keçi peyniri ülkemizde geleneksel olarak üretilmekte ve tüketilmektedir.

Ezine Keçi Peynirinin Lezzeti

Türkiye’de beyaz peynirler çok çeşitli tatlarda bulunur. İnek, koyun veya keçi sütünden yapılabilir ve sert veya yumuşak olabilir ve ayrıca tam veya yarım sütten olabilir. Geleneksel Türk kahvaltısının olmazsa olmazlarındandır, ancak akşam yemeklerinin de oldukça büyük bir parçasıdır ve genellikle meze olarak yenir veya yaz aylarında karpuz veya kavun ile tüketilir.
Böreklere ve diğer unlu mamüllere, salatalara ve çok daha fazlasına konur. Çanakkale’de veya daha geniş anlamda Trakya bölgesinde bulunan Ezine, beyaz peynirin anavatanı olarak kabul edilir. Hemen hemen her şeyle iyi gitmesine yardımcı olan kremsi notalara sahip zengin, güçlü bir tada sahiptir.

Ezine peyniri, teneke kutuda olgunlaştırılan tam yağlı beyaz salamura peynirdir. Ezine, Türkiye’nin Marmara bölgesine bağlı Çanakkale ilinin bir ilçesidir. Bu bölge inek, keçi veya koyun sütünden yapılan beyaz peyniriyle ünlüdür. Ezine peyniri, %80 keçi sütü ile %20 inek ve koyun sütü karışımından üretilir. Ezine de üretilerek ünlü olan peynir diğer ilçelere ve illere de nam salmıştır. Türkiye’nin neresine giderseniz gider Ezine peynirini rahatlıkla satın alabilirsiniz. Satın alacağınız Ezine keçi peyniri fiyatı ise kalitesini belirleyen önemli bir unsursur. Ezine yapmak için keçi, koyun ve inek sütleri kullanılır. Süte göre farklılık gösteren kendine has bir tadı ve Aroması vardır.

Ezine Keçi Peyniri Özellikleri

Lezzet ve dokusu nedeniyle kahvaltılardan poğaça böreklere kadar birçok alanda kullanılır. Yumuşak ve yarı sert dokuya sahiptir. Genel olarak Ezine peynirlerinin çoğu el yapımı açısından benzerlikler göstermiştir. Türk Doğal Peynir kültürü Anadolu’da çok yaygındır ve bu ürünler ülkemizde sevilerek tüketilmektedir. Ezine keçi Peynirleri çok lezzetli ve kalitelidir. Bu keçi peynirleri profesyonel ustalar tarafından geleneksel yöntemlerle üretilmektedir. Yüksek kaliteli yöresel Peyniri kullanılarak üretilen sütün yüksek yağ içeriği, Türkiye’de ve dünyada ünlüdür. Ülkemizde kendine has lezzeti ile marka değeri kazanan Ezine keçi Peyniri, yöresinden aldığı lezzetle özdeşleşmiştir . Yerel bitkisel zengin bitki örtüsünden elde edilen yerel hayvan ırklarından elde edilen yüksek kaliteli sütlerden yapılır.

Ezine keçi peyniri fiyatı peynirin kalitesine tazeliğine ağırlığına ve markasına göre değişiklik gösterir. Salamura hazırlanmış tenekeli Ezine keçi peyniri diğer ebatlara göre fiyat olarak daha hesaplıdır. Katkı maddesi azaltılmış daha olgunlaşmış organik keçi sütüyle mayalandırılması ve iyi bir marka tarafından hazırlanmış olması önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.